Dlaczego coraz więcej firm przynosi muzykę do biura (część 1/2)

image

Niektórzy mówią, że słuchanie muzyki podczas pracy ma udowodnione negatywne skutki, podczas gdy inni mówią, że wzmacnia koncentrację i czyni cię bardziej efektywnym pracownikiem. Jesteśmy zdania, że odrobina tła muzycznego może być bardzo korzystna w miejscu pracy.

Jak mówi Magnus Rydén, Head of Music at workplace streaming service Soundtrack Your Brand: "Odtwarzanie muzyki w przestrzeni biurowej na pewno może być czynnikiem poprawiającym nastrój, ale jest to delikatna sztuka i trudna do zrealizowania.

"Muzyka wpływa na nasze emocje, co z kolei wpływa na nasze zachowanie, a jeśli jest dobrze wykonana, muzyka może pomóc zwiększyć wydajność i poprawić samopoczucie, czy to na siłowni, w barze, czy w biurze."

Mając to na uwadze, zapytaliśmy i dowiedzieliśmy się kilku całkiem interesujących informacji o najpopularniejszej muzyce do słuchania i o tym, jak zadowolić wszystkich w biurze.

Najpopularniejsze rodzaje muzyki w miejscu pracy
Nierzadko zdarza się, że grupy biurowe mają różne gusta muzyczne; w rzeczywistości należy się tego spodziewać. Niezwykłe jest jednak znalezienie playlisty lub albumu, który odpowiada potrzebom każdego.

LinkedIn niedawno współpracował z firmą Spotify, aby zdradzić sekrety biurowej listy odtwarzania i to, co pracownicy myśleli o dzieleniu się muzyką, i stwierdził, że 73% ludzi uważa, że słuchanie muzyki w pracy czyni ich bardziej produktywnymi.

17% przyznaje się do wykorzystywania muzyki do zagłuszania dźwięków swoich kolegów, a 34% uważa, że muzyka pomaga im być bardziej kreatywnymi; wydaje się, że uwielbiamy słuchać melodii grających podczas pracy.

Nie dziwi więc, że najczęstszym wyborem muzyki biurowej jest uroczy Ed Sheeran - najprawdopodobniej ze względu na jego miękki głos i zabawę przy muzyce. Najmniej popularnym artystą był Eminem, co jest zrozumiałe, ponieważ jego język jest nieco bardziej brutalny niż Eda, a niektóre jego piosenki mogą być dość agresywne, co nie zawsze jest odpowiednie dla miejsca pracy.

Pop, jak sama nazwa wskazuje, jest najpopularniejszym gatunkiem, a 55% pracowników woli słuchać tego rodzaju muzyki. Muzyka country jest najczęściej wybierana przez zespoły sprzedażowe, a reggae jest wielkim hitem dla specjalistów od marketingu.

Magnus Rydén rozszerza zakres niektórych rozważań na temat melodii biurowych, sugerując, że "muzyka z wokalem może rozpraszać uwagę, więc w środowisku biurowym zazwyczaj sugerujemy melodie instrumentalne". Dobrze znane utwory mogą być równie rozpraszające, więc zamiast stymulować środowisko śpiewania, sugerujemy granie mniej znanych utworów, w których muzyka wtapia się w większe środowisko".

Rozmawialiśmy z kilkoma kochającymi muzykę urzędami, aby uzyskać ich myśli i opinie w tej sprawie, i to właśnie mieli do powiedzenia.

Mówi zespół biżuterii Arabela Lebrusana: "Uwielbiamy słuchać "The XX", "Submotion Orchestra" i "Sampha" w studio. Stanowią one świetną mieszankę pomiędzy soft rockiem a muzyką elektroniczną. Sampha właśnie zdobyła nagrodę rtęci i jest świetna jako inspiracja. Na koniec dnia kolumbijski zespół "Bomba Estereo" pomaga w poprawieniu nastroju!
Kim O'Meara z K9 Magazine skomentował: "Nasze biuro zazwyczaj ma w tle radio lub playlistę Spotify, ale z jakiegoś powodu od zeszłego roku znalazłam jeden konkretny album, który pomaga mi się skupić, więc często słucham przez słuchawki, a nie dominuję w biurze z moją duńską muzyką rockową! Być może ma to coś wspólnego z bitami - trochę jak bieganie, niektóre utwory pozwalają skupić się lepiej niż inne, ale 'Seal the Deal & Let's Boogie' Volbeata to album, którego słuchałem bardziej niż jakiegokolwiek innego w moim życiu i który pomógł mi skupić się na pisaniu i sprawdzaniu, kiedy szukałem ostrości. Żaden inny album nie zwraca na mnie takiej samej uwagi."
Jak zintegrować muzykę bez denerwowania pracowników
Słuchając muzyki w miejscu pracy, zawsze opłaca się być uważnym wobec innych pracowników. Wystarczy wstać i posłuchać muzyki, którą słychać w całym biurze, a będzie to uznane za niegrzeczne, więc oto pięć naszych najlepszych wskazówek, jak z powodzeniem wprowadzić muzykę do biura, nie denerwując przy tym zespołu.

1. Upewnij się, że najpierw zapytasz o ich opinie

Jakkolwiek kuszące może być rzucenie na swoją ulubioną playlistę perkusji i basu, to może nie być odpowiednie dla biura lub każdy gust. Porozmawiaj z kolegami o muzyce grającej w biurze i ich ulubionych stacjach radiowych lub najlepszych gatunkach, aby znaleźć kanał lub playlistę, która sprawi, że wszyscy będą zadowoleni.

2. Znajdź głośniki pasujące do Twojej przestrzeni

Jeśli masz duże biuro, do równomiernego rozprowadzenia dźwięku może być konieczne użycie wielu głośników. Zastanów się, czy chcesz mieć głośniki przenośne, czy stacjonarne. Czy powinieneś korzystać z Hi-Fi w strefie wspólnej, czy może lepszy byłby mniejszy system nagłośnienia stacjonarnego na końcu banku biurek? Wszystko to zależy od wielkości i układu powierzchni biurowej oraz od tego, jak blisko siebie siedzą ludzie.

Jeśli zdecydujesz, że radio jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biura, sprawdź wybór radia cyfrowego tutaj, w Euroffice.

3. Regulacja głośności za pomocą podłączonych urządzeń

W dużych biurach muzyka będzie musiała być dość głośna, aby dotrzeć do wszystkich współpracowników. Oznacza to jednak, że ci nieliczni, którzy znajdują się najbliżej głośnika, nie będą w stanie usłyszeć wiele innego. Wiele głośników Bluetooth może być tu naprawdę pomocnych, aby delikatnie rozprowadzić muzykę po całym pomieszczeniu, nie zagłuszając nikogo. Korzystanie z podłączonych urządzeń, takich jak Sonos, to świetny sposób, aby zapewnić kontrolę nad głośnością. Systemy te zapewniają elastyczność, pozwalając na zmianę głośności poszczególnych głośników w różnych obszarach, umożliwiając współpracownikom regulację hałasu w ich otoczeniu za pomocą centralnego tabletu lub iPada.

4. Kompromis jest kluczem do szczęśliwego miejsca pracy

Jeśli nie możesz się zgodzić na swoje gusta muzyczne, zaproponuj kompromis, który będzie korzystny dla wszystkich. Stwórzcie wspólną playlistę z kilkoma ulubionymi utworami każdego z nas. Nigdy nie wiadomo, po drodze możesz dowiedzieć się czegoś nowego o swoich współpracownikach. Alternatywnie, wyznacz dni dla różnych gatunków muzycznych, takich jak rock w poniedziałek lub pop we wtorek.

5. Udostępnienie i udostępnienie cichych miejsc

Bądźcie czujni wobec tych, którzy nie chcą słuchać muzyki, udostępniając ciche pomieszczenia. Jeśli to możliwe, zadbaj o to, aby obszar ciszy był dźwiękoszczelny, schowany za ścianą lub z dala od głośników. Niektóre prace wymagają dużo uwagi i często osoby pełniące te funkcje mogą uznać muzykę za czynnik rozpraszający uwagę.