Jak sztuka wzbogaca Twoje biuro i zwiększa produktywność?

image

Od dawna wiadomo, że szczęśliwi pracownicy są bardziej produktywni. Ale biorąc pod uwagę, że nowoczesne biuro jest często nijakie i bezduszne, jak stworzyć szczęśliwe miejsce pracy? 

Ludzie od dawna ozdabiają swoje otoczenie. Spójrzcie na te 35.000 letnie malowidła jaskiniowe w Indonezji.

Siła przyciągania sztuki jest tak silna, że nawet jeśli sami jej nie tworzymy, to do dziś zdobimy nią nasze jaskinie. Nasze domy są pełne przedmiotów, plakatów, wydruków i obrazów. Sztuka sprawia, że czujemy się komfortowo, daje nam coś do myślenia i do odczuwania.

Więc dlaczego nie zobaczymy tego więcej w pracy?

Badania psychologiczne na Uniwersytecie w Exeter wykazały, że osoby pracujące w "wzbogaconym" środowisku - na przykład z obrazami lub roślinami - były o 17% bardziej produktywne niż osoby pracujące w gołym, "chudym" miejscu pracy. Produktywność wzrosła również do 32%, gdy ich pracownicy byli upoważnieni lub mogli zaprojektować własne miejsce pracy. Do malowania własnych jaskiń.

Są też inne korzyści. Zgodnie ze sprawozdaniem Rady ds. Sztuki, obrazy i muzyka mogą poprawić nasze zdrowie. Oto kilka wniosków:

Sztuka wizualna i muzyka pomogły zmniejszyć lęk i depresję u ludzi podczas chemioterapii. Istnieje związek między ludźmi wybierającymi się na imprezy kulturalne, takie jak wystawy, a obniżeniem ciśnienia krwi. A co najbardziej zaskakujące, "syntetyczna żeńska muzyka wokalna i kołysanki" mogą pomóc noworodkom na intensywnej terapii, np. przybierając na wadze, dotleniając je i wracając wcześniej do domu.

Tak więc sztuka wpływa na nas w różny sposób - i to nie tylko muzyka i obrazy. Jeśli chodzi o rzeźbę abstrakcyjną, być może wolimy pewne kształty. Jeśli więc planujesz umieścić kawałek rzeźby w biurze, nawet jeśli jest on tylko na biurku w recepcji, zastanów się, jak ludzie będą się z nim czuć, zanim go kupisz.

Jeśli chcesz wnieść sztukę do biura, daj sobie trochę czasu i przestrzeni, aby to zrobić. Poszukaj ścian, które mogą być wykorzystane do tworzenia obrazów i obrazów. Zobacz, czy istnieją półki i stoły, które mogą pomieścić przedmioty i rzeźby, być może wniesione przez samych pracowników.