Pomocne wskazówki dla świerzo upieczonych mam wracających do pracy

image

Kiedy masz rodzinę, wyjeżdżanie do pracy każdego dnia jest jak operacja wojskowa. Matki starają się, aby system - śniadanie, tornister, bilet na pociąg, po szkole, co zjeść na kolację - pasował do siebie jak w zegarku.

Ale jeśli zostałaś mamą, perspektywa znalezienia pracy przy zarządzaniu rodziną może być zniechęcająca. Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować ponowne wejście w świat pracy.

Wyostrzyć swoje umiejętności

Może jesteś domową boginią i kochałaś każdą minutę bycia w domu i opieki nad dzieckiem. Ale to dobry pomysł, aby wziąć udział w kursie, który doda coś do Twojego CV. Może to być księgowość lub pieczenie, kodowanie lub marketing, ale to wprowadzi Cię po raz kolejny w świat zawodowy.

Spójrzcie daleko i szeroko

Nie ograniczaj się tylko do polowania na pracę online. Alerty rekrutacyjne są przydatne, ale są też inne możliwości, aby dowiedzieć się o potencjalnych ofertach pracy. Połącz się ponownie, w najmilszy możliwy sposób, z byłymi kolegami. Jeśli jesteś członkiem organizacji branżowej, wygospodaruj trochę czasu na spotkanie. Skontaktuj się z lokalną Izbą Handlową.  Utwórz profil LinkedIn, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Każdy ruch zwiększy Twoją pewność siebie.

Podkreśl to, czego się nauczyłaś

Łatwo jest czuć się przygnębionym, bo wydaje ci się, że jesteś odizolowany i przywiązany do domu. Zamiast tego pomyśl o tym, czego się nauczyłaś i wspomnij o tym w swoim CV - jak na przykład wykonywać wiele zadań, a nawet jak prowadziłbyś grupę matek i dzieci, gdybyś miał taką szansę. To są problemy z zarządzaniem i ktoś zauważy, że masz oryginalny pomysł.

Poznaj różne modele pracy

Gdybyś wcześniej pracowała, pomyśl o swoim obciążeniu pracą i o tym, z czym mogłabyś sobie wygodnie poradzić jako nowa matka. Mogłabyś:

Zrobić pięć dni pracy w cztery. To by oznaczało dłuższe dni, ale czterodniowy tydzień.

Praca w domu kilka dni, a jeden dzień w biurze - do tego potrzebny jest sprzęt komputerowy i wyposażenie.

Udział w pracy. Czy nadajesz się do tego rodzaju współpracy?

Praca nad projektem.  Powinnaś być początkujący i ktoś, kto nie potrzebuje nadzoru.

Nie wykluczaj pracy w pełnym wymiarze godzin

Możesz czuć, że nie masz energii lub opieki nad dziećmi, aby podjąć pracę na pełen etat. Jeśli jednak widzisz pracę, która wydaje ci się idealna, staraj się o nią. Pracodawcy są obecnie bardziej otwarci na rozważanie różnych rozwiązań, jeśli znajdą dobrego kandydata - musisz ich przekonać, że Twoje umiejętności idealnie do niego pasują.

Potencjalni pracodawcy prowadzący badania

Miejsca pracy z kreskami są tak powszechne jak kurze zęby. Ale to nie oznacza, że firmy nie mogą mieć polityki przyjaznej dla dzieci. Zbadaj kulturę pracy każdego potencjalnego pracodawcy, na przykład sposób, w jaki radzi sobie z urlopem macierzyńskim. To da Ci wskazówkę co do ich podejścia do pracujących matek.

Poznaj swoje prawa do urlopu macierzyńskiego

Jeśli jesteś nową mamą wracającą po urlopie macierzyńskim, prawdopodobnie znasz zasady. Jeśli jesteś już na urlopie macierzyńskim, to czy wiesz o rządowych dniach utrzymywania kontaktu (KIT)? W czasie urlopu macierzyńskiego lub adopcyjnego możesz przepracować do 10 dni w ramach urlopu macierzyńskiego lub adopcyjnego bez konieczności kończenia urlopu lub płacenia wynagrodzenia, mówi Maternity Action, która zawiera praktyczne porady dla rodziców.

Sortuj swoje finanse

Wychowanie dziecka to kosztowny biznes. Być może nie możesz się doczekać, aby zarobić trochę więcej po powrocie do pracy, ale sprawdź swoje uprawnienia z dużym wyprzedzeniem. Ostatnio zaszły zmiany, a Universal Credit zastąpił Child Tax Credit, więc upewnij się, że nie stracisz po powrocie do pracy.

Bądźcie pewni opieki nad dziećmi

Każda mama czuje się okropnie, gdy zostawia dziecko po raz pierwszy - w grupie zabawowej, w drzwiach opiekunki do dziecka czy w bramie szkoły. Jak możesz zaufać swojemu drogiemu dziecku wobec kogoś innego? Spójrz na swoje możliwości: od znalezienia żłobka do dzielenia się nianią z innymi rodzicami lub polegania na zaufanym sąsiedzie.  Zapytaj swoich przyjaciół lub inne matki z okolicy i zapoznaj się z ich rekomendacjami. Jeśli masz ofertę pracy, sprawdź, czy firma oferuje bony na opiekę nad dzieckiem.

Poćwiczyć bieg...

Weź się w garść na cały dzień poza domem, minus dziecko, nawet jeśli myślisz tylko o powrocie do pracy. Zorganizuj opiekę nad dzieckiem. Przygotuj się tak, jakbyś szedł do pracy - chrupiący, ale swobodny strój. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na spakowanie torby z dzieckiem i wyjazd do miasta/pracy. Kiedy już tam będziesz, spotkaj się z przyjaciółmi i zjedz relaksujący lunch. Pozwólcie sobie na kilka widoków. Może zaplanujcie coś miłego na kolację. I nie dzwoń do domu, żeby zapytać o dziecko.