Sposoby tworzenia aktywnego miejsca pracy - i dlaczego to ma znaczenie

image

Chcesz zwiększyć wydajność pracy w swojej firmie? Naciskaj na swój zespół, aby poruszał się bardziej w trakcie pracy. Tak, to naprawdę takie proste.

Produktywni pracownicy są siłą napędową każdej odnoszącej sukcesy firmy. Ale co sprawia, że pracownicy są produktywni?

Zadowolenie pracowników jest jednym ze sposobów. W rzeczywistości, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w The Economist, które dotyczyło 1,9 miliona pracowników w 230 oddzielnych organizacjach w 73 krajach, zadowolenie pracowników jest bezpośrednio związane z wyższą wydajnością i rentownością. "Pracownicy są naprawdę najważniejszym atutem firmy. I właśnie dlatego inteligentni menedżerowie zdadzą sobie sprawę, że zadowoleni pracownicy są niezbędni dla sukcesu firmy" - mówi jeden z autorów badania.

Ale jak firma pielęgnuje zadowolonych pracowników?

Pomaganie pracownikom w dbaniu o swoje zdrowie poprzez regularne przemieszczanie się jest dobrym początkiem każdego dnia pracy.

Ludzkie ciało jest zbudowane do ruchu, ale nie do tego go używamy. Pracujemy więcej godzin niż kiedykolwiek wcześniej na stanowiskach, które przez większość czasu wymagają od nas osiadłego trybu życia. I nawet jeśli jesteś jednym z nielicznych poświęconych, którzy regularnie ćwiczą poza pracą, zniechęci cię wiadomość, że jeśli będziesz siedział przez resztę dnia, prawdopodobnie zmniejszysz skuteczność swoich ćwiczeń, zgodnie z ustaleniami opublikowanymi w Journal of Applied Physiology.

Dodajmy do tego brak aktywności w czasie wolnym od pracy i mamy do czynienia z kryzysem zdrowia publicznego według Dana Buettnera, autora The Blue Zones: Lessons for Living Longer from the People Who've Longest Lived the Longest. W swoim bestsellerze New York Timesa Buettner pisze o pięciu miejscach na świecie, w których ludzie żyją najdłużej i najzdrowiej. Jaki jest ich sekret? Poruszają się - mniej więcej co 20 minut w ciągu dnia.

Jeśli spędzamy lepszą część naszych dni w pracy, sensowne jest poświęcenie tylko części tego czasu na ruch. Nie ma lepszego czasu, a dla niektórych z nas, nie ma innego czasu.

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzeba wiele. Nawet delikatne ćwiczenia, takie jak 10-minutowy spacer w porze lunchu, mogą przynieść znaczące korzyści, pomagając zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, otyłości, chorób układu krążenia i innych chorób związanych ze stylem życia. Ćwiczenia fizyczne to lekarstwo i każdy drobiazg pomaga, nawet jeśli nie ma ochoty na ćwiczenia fizyczne.

A regularny ruch ma nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, ale także na zdrowie psychiczne. Te dwa są ze sobą powiązane, więc jeśli dbasz o jeden, to dbasz o drugi.

Ale jak sprawić, by przeprowadzka w pracy stała się normalną częścią dnia?

1. Menedżerowie: naciskają na pracowników, aby się bardziej poruszali, przeprowadzając się samemu
Pierwszym krokiem jest wykupienie przez kierownictwo wyższego szczebla, a częścią tego wykupienia jest modelowe zachowanie. Jeśli kierownik pracownika nigdy się nie przeprowadzi, jest mało prawdopodobne, że on lub jego pracownicy też się nie przeprowadzą. Jeśli jednak dyrektorzy generalni, kierownicy wyższego szczebla i kierownicy wyższego szczebla zaczną się przeprowadzać w pracy, ich pracownicy będą mieli wrażenie, że mają na to samo pozwolenie.

2. Eksperymentowanie z różnymi opcjami biurka i siedzenia
Nasze ciała nie były zaprojektowane do robienia tego samego przez cały dzień. Wszystko, co przerywa twoją normalną rutynę i sprawia, że zmieniasz pozycję, jest dobre. Biurka do stania na stojąco to świetny sposób na to, aby ludzie stali i zmieniali pozycję bardziej przez cały dzień pracy.

Innym dobrym sposobem na zintegrowanie większej ilości ruchów i zmiany pozycji są różne opcje siedzenia, ale należy uważać, aby nie spędzać zbyt wiele czasu z takimi opcjami, jak piłka Pilatesa czy pochylony stołek. Są one dobre w użyciu, ale traktuj je tak samo, jak biurko stojące: krótkie wybuchy, np. 15 do 20 minut, przeplatane siedzeniem w ergonomicznym fotelu.

3. Zrób sobie przerwę od biurka i osłaniaj każdą szansę, jaką dostaniesz
Twoja przerwa na lunch to kluczowy moment w twoim dniu. Skorzystaj z okazji, by wstać i ruszyć się. Wyjdź na zewnątrz, jeśli to możliwe. Zderzenie z naturą - nawet jeśli jest to tylko niebo i kilka drzew - jest wspaniałe dla zdrowia fizycznego i psychicznego, według Richarda Luwiusza, przyrodnika i autora Zasady Natury.

Nie musisz przestać pracować tylko dlatego, że się przeprowadzasz. Spotkania piesze są wspaniałą okazją, aby się przenieść, cieszyć się na świeżym powietrzu i zwiększyć zdrowie układu krążenia, kreatywność i produktywność podczas pracy, jak wynika z badań pilotażowych dla Miller School of Medicine Uniwersytetu w Miami.

Podczas spaceru możesz również dowiedzieć się czegoś o koleżance, co może pomóc w lepszym ich zrozumieniu. Spacer zachęca do swobodnej rozmowy, wzmacniającej relacje, co może mieć również pozytywny wpływ na wydajność pracy.

4. Stwórz w swoim miejscu pracy dedykowaną przestrzeń do przenoszenia/rozciągania się
Często powodem, dla którego ludzie nie przemieszczają się więcej w pracy, jest fakt, że regularne, stałe przemieszczanie się nie zostało jeszcze znormalizowane dla biura. Ludzie mogą czuć się zakłopotani lub zaniepokojeni, że będą się drażnić lub wstydzić, jeśli będą wstawać i rozciągać się lub chodzić tylko po to, by się poruszać.

Tworząc dedykowaną przestrzeń do poruszania się w miejscu pracy, możesz usunąć część zakłopotania wynikającego z rozciągania się lub robienia przysiadów przed kolegami. Przestrzeń nie musi być duża; każda mała przestrzeń musi być oddalona od wszystkich biurek.

Przestrzeń ta może być również wykorzystywana przez osoby, które mają problemy z bólem i mogą być zmuszone do wykonywania przepisanych ćwiczeń fizykoterapeutycznych w trakcie dnia pracy. Pracodawcy: ten rodzaj przestrzeni pokazuje, że poważnie traktujesz zdrowie pracowników.

5. Ruszajcie się jako drużyna
Jednym ze sposobów na normalizację ruchu w miejscu pracy jest zebranie wszystkich, którzy robią to razem. Raisoft Ltd., fińska firma informatyczna z branży opieki zdrowotnej, chciała, aby jej zespół poruszał się bardziej w pracy, dlatego zaprojektowała program, który zachęciłby pracowników do robienia dwóch przerw w ruchu każdego dnia. Podczas przerw, film video prowadzi pracowników przez trzy ruchy w trzy minuty. Specjalnie zaprojektowane oprogramowanie nosi nazwę Smart Break i pomaga utrzymać pracowników w zdrowiu i produktywności, jednocześnie usuwając część nieporadności związanych z samodzielną przeprowadzką. Dodatkową korzyścią jest to, że wspólne przemieszczanie się zwiększa spójność zespołu, co ma również pozytywny wpływ na wydajność.

Prawdopodobnie będziesz coraz częściej słyszał o przeprowadzkach w ciągu dnia pracy, ponieważ istnieją dowody na to, że jest to łatwy, skuteczny sposób na ochronę zdrowia pracowników i zwiększenie wydajności. Po co czekać na rozpoczęcie pracy w swoim miejscu pracy?

Swoje biuro wyposażysz na https://alibiuro.pl/