Jak radzić sobie z nerwami przed prezentacją

image

Wystąpienia publiczne są numerem jeden na liście obaw wielu ludzi.   Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z nerwami przed wygłaszaniem tej ważnej prezentacji.

Odbudź swoje nerwy

Jeśli chcesz dać dobrą prezentację, bądź tym podekscytowany.

Naukowcy z University of Pennsylvania's Wharton School poprosili 140 osób o przygotowanie przemówienia i wygłoszenie go przed grupą swoich rówieśników.  Tematom powiedziano, że przemówienie zostanie nagrane na taśmę.

Połowie grupy kazano powiedzieć sobie, że byli podekscytowani przed rozmową.  Druga połowa musiała powiedzieć, że są spokojni.

Podczas gdy obie grupy zgłaszały ten sam niepokój, połowa, która ujęła nerwy przedmowy jako podniecenie, "została sklasyfikowana jako bardziej przekonująca, bardziej kompetentna i pewna siebie" niż mówcy, którzy mówili sobie, że są spokojni. 

Myślę, że częścią lekcji jest tutaj traktowanie doświadczeń jako przygody.  Tak, prowadzenie rozmowy jest stresujące, ale jest też okazją do błyskotek.  Plus, musimy pamiętać, że sposób, w jaki się czujemy, nie zawsze jest taki, na jaki się natkniemy.  Nikt nie może zobaczyć bicia serca, chyba że porozmawiamy z grupą techników rentgenowskich.

Praktyka czyni mistrza

Dlaczego pójdziemy na spotkanie dobrze przygotowane, ale niesprawdzone?

Przećwicz swoją prezentację.  Kiedy masz trochę wolnego czasu, spróbuj zarezerwować pokój lub szafę na miotły i przećwicz swoje wystąpienie.  Możesz sobie nawet wyobrazić, gdzie będziesz stał w sali konferencyjnej, jeśli pomoże ci to w wizualizacji sytuacji.

Ćwicząc, staraj się mówić wolniej niż zwykle.  Wielu z nas ma tendencję do przyspieszania i mamrotania, gdy jesteśmy zdenerwowani.   To z kolei oznacza, że nasz oddech staje się szybszy i płytszy - chcemy, aby był gładki i głęboki, jak u mnichów Zen.

Pamiętam, że musiałem przeprowadzić bardzo ważną prezentację przed wieloma osobami, których nie znałem.  Spędziłem kilka dni nad tym, co chciałem powiedzieć i jak to powiedzieć, zwracając szczególną uwagę na to, jak szybko mówiłem.

Kiedy byłem na scenie (a była to dosłownie scena), czułem, że jestem zarówno zdenerwowany, jak i mówiący w zwolnionym tempie.  Jednak prezentacja nie mogła być lepsza i ludzie rzeczywiście podeszli do mnie później, zdumieni, że to był mój pierwszy raz, kiedy tak mówiłem.

Analizuj swoje obawy

W sytuacjach stresowych może się okazać, że nasze umysły uciekają z nami.  Zaczynamy rozmawiać ze sobą o różnych rzeczach.   Możesz zacząć myśleć, że nie zrobiłeś wystarczająco dużo badań i ponieważ czujesz, że prezentacja pójdzie źle, to pójdzie źle.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest spisanie tych bąbelkujących pomysłów, a następnie wymyślenie kontrapunktów.

Na początek, zanotuj kilka rzeczy, o które się martwisz.  Powiedzmy, że to strach, że zadamy ci pytanie, na które nie będziesz w stanie odpowiedzieć.  OK, mamy swój problem.  Odpowiedzmy na niego, pisząc dokładną odpowiedź.  W tym przypadku główną obawą jest to, że nie będziemy mieli odpowiednich informacji.  Zapiszcie więc, jakie badania przeprowadziliście i ile czasu spędziliście na przygotowaniach. 

Porównując te dwie nuty, można dojść do trzeciego punktu widzenia.  Jeden, który jest pozytywny, ale realistyczny.

Na przykład, twoje podsumowanie może być czymś w rodzaju "tak, wygłaszanie przemówienia może być zniechęcające, ale robiłem to już wcześniej i poszło dobrze".   Znam swój temat i mam wszystkie informacje, których potrzebuję.  Jeśli zostanie mi zadane trudne pytanie, mogę później wysłać wiadomość e-mail z odpowiedzią".

Wiem, że to brzmi trochę głupio, ale to naprawdę działa.  Sztuczka polega na tym, że musisz to zapisać.  Musisz wyrzucić te sprawy z głowy i wrócić na stronę.

Na koniec, przyjmij dawkę mocy

Ulubionym elementem bloga jest to, że sposób, w jaki nosisz siebie, wpływa na to, jak się o sobie czujesz.   

Zauważ, że Wonder Woman jest zawsze przedstawiana na stojąco w silnej postawie, z pięściami zakrzywionymi na biodrach.

Nie sugeruję, abyś wchodził do swojej prezentacji w malutkich spodenkach z bujającą się fryzurą i tekturową tiarą, ale z pewnością przyciągnąłby on uwagę publiczności.