Jakie kolory zwiększają produktywność, dobre samopoczucie i satysfakcję pracowników

image

Różne kolory oddziałują na pracowników w różny sposób, uczą się, jak wystrój wnętrz może wpływać na zachowanie w biurze. Psychologia kolorów jest istotna we wszystkich obszarach projektowania wnętrz, jednak staje się ona szczególnie istotna, gdy dąży się do zwiększenia wydajności, dobrego samopoczucia i satysfakcji pracowników w biurze. Każdy kolor wywołuje w człowieku inną reakcję lub emocje, nauka, która z tych reakcji lub emocji towarzyszy każdemu kolorowi, może ostatecznie stworzyć lepsze środowisko pracy. Oto lista kolorów, które przyniosą korzyści całemu Twojemu biuru: 

Niebieski 

Niebieski, zwłaszcza jasnoniebieski, często kojarzy się z uczuciem spokoju i łatwości. Namalowanie błękitnego biura, a także użycie niebieskich dekoracji lub wykładzin podłogowych pozwoli pracownikom poczuć się zrelaksowani i mniej niespokojni o swoje codzienne zadania. Podobnie, błękit kojarzy się z wydajnością pracy, ponieważ wiadomo, że stymuluje umysł. Udowodniono, że różne odcienie błękitu wokół biura pobudzają kreatywność; dotyczy to zwłaszcza sal konferencyjnych, gdzie o kreatywnych pomysłach rozmawia się i przekazuje je innym pracownikom. 

Czerwony 

Udowodniono, że czerwień zwiększa energię w pomieszczeniu. Chociaż nie zaleca się malowania całej czerwieni biurowej, ponieważ użycie zbyt dużej ilości czerwieni wywołuje uczucie niepokoju, użycie czerwonych ścian akcentujących lub czerwonych dekoracji może obudzić umysł. Czerwony kolor motywuje również ludzi, co zwiększa nie tylko poziom wydajności pracy, ale również poprawia samopoczucie. Według eksperta Goldleaf Designs, niestandardowi budowniczowie domów, po prostu malując biuro, mogą zmienić cały ogólny nastrój miejsca pracy. Połączenie jasnego błękitu i czerwieni wokół biura może również pobudzić kreatywność pracowników. Połączenie klasycznego ciepłego koloru z klasycznym niebieskim tworzy przyjemną wizualnie równowagę dla pracowników, czyniąc ich bardziej produktywnymi. Popularnym trendem w projektowaniu wnętrz biurowych jest stosowanie czerwonych siedzisk i wieszaków ściennych otoczonych białym lub neutralnym tłem. Trend ten odwraca uwagę na różne obszary miejsca pracy, które stale pobudzają mózg, tworząc nowe, produktywne pomysły. 

Żółty 

Żółty, kojarzony ze słońcem, wywołuje w środowisku pracy uczucie optymizmu i szczęścia, a tym samym dobre samopoczucie i satysfakcję pracowników. Żółty może również tworzyć kreatywność w środowisku pracy, ponieważ stymuluje umysł i tworzy poczucie pewności siebie. Należy jednak uważać na zbyt dużo żółtego. Żółty, podobnie jak czerwony i pomarańczowy, jest kolorem ciepłym i zbyt duża jego ilość może powodować uczucie niepokoju, a nawet złości. Jeśli używasz żółtego jako koloru farby, upewnij się, że jest to kolor bladożółty. Neutralne ściany z żółtymi akcentami dekoracji i ściany z akcentami mogą być dobrym wyborem, aby zapobiec ryzyku przeszacowania. 

Zielony 

Zieleń, podobnie jak uczucia związane z jasnym błękitem, kojarzy się ze spokojem i ciszą. Różne odcienie zieleni wokół biura mogą nawet wywołać uczucia lub myśli natury, które z kolei wywołują emocje spokoju i zadowolenia. Zieleń dodaje również poczucie równowagi w pomieszczeniu, co sprzyja dobremu samopoczuciu pracowników. Dodawanie roślin jest łatwym sposobem na dodanie zieleni do przestrzeni biurowej oprócz dekoracji i farb. Zieleń jest często stosowana w miejscach pracy, które pracują z pieniędzmi i dużo finansują, ponieważ nieustannie budzi w pracownikach pamięć i myślenie o pieniądzach podczas pracy. 

Biały 

Biały jest świetny do biur, ponieważ sprawia, że przestrzeń staje się większa, czystsza, a nawet szczęśliwsza. Biały jest praktycznie dobrym wyborem dla mniejszych biur, ponieważ pozwoli zmaksymalizować przestrzeń. Biały dobrze współgra również z prawie wszystkimi innymi kolorami, więc może być używany jako ściana akcentująca w pomieszczeniu, podstawa lub na wszystkich ścianach. Dzięki różnym sposobom wykorzystania bieli w biurze, zawsze przyczynia się ona do poprawy samopoczucia pracowników poprzez zwiększenie ogólnego szczęścia. Jeśli biel stosowana jest na wszystkich ścianach, zaleca się, aby na ścianach znajdowała się odpowiednia ilość wieszaków ściennych i dekoracji w celu utrzymania wizualnej stymulacji pracowników. Zbyt duża ilość bieli może dawać wrażenie "gabinetu lekarskiego". Wspólnym motywem kolorystycznym w biurach jest stosowanie bieli i błękitu. Połączenie bieli i błękitu, naśladujące niebieskie niebo z chmurami, sprawia, że pracownicy są optymistyczni i produktywni, a także utrzymują żywą przestrzeń. Białe ściany w połączeniu z niebieskimi meblami to popularny sposób na stworzenie tego motywu kolorystycznego.   

Eksperymentowanie z kolorami i różnymi kombinacjami kolorów wpłynie pozytywnie na wydajność pracowników, a jednocześnie sprawi, że będą oni zadowoleni i zmotywowani do dalszej pracy. Dzięki odpowiednim badaniom i planowaniu, uzyskanie odpowiedniej kolorystyki dla Twojego biura będzie łatwe i korzystne. Możliwości są nieograniczone podczas przeprojektowywania przestrzeni biurowej.