Zacznij się uśmiechać i spraw, by biuro stało się szczęśliwszym miejscem.

image

Błyskaj swoimi współpracownikami, żeby byli szczęśliwsi. Dopóki ktoś mi o tym nie powiedział, nie wiedziałem nawet, że istnieje.  Jest to w zasadzie dzień, który zachęca nas do uśmiechu i do wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy w naszym życiu.

Co ma wspólnego z tym miejscem pracy?

Wszyscy wiemy, że biura mogą być stresujące.  ciasne terminy, duże obciążenie pracą i krótkie lunche.  Ta presja może zacząć wpływać na nas.  Nasze nastroje się zmieniają, a to promieniuje na kolegów.  Odbierają nasze uczucia i zauważają, że jesteśmy trochę bardziej zuchwali i podatni na bycie szczuplejszymi.  Co się dzieje?  Zaczynają się też czuć bardziej wkurzeni.  I tak dalej.

Jak powstrzymać tę lawinę irytacji? 

Widzisz, jest mnóstwo strasznie ciekawych badań nad tym, jak uśmiech wpływa na ludzi, i to w nich zaczynamy dostrzegać jego moc.

W jednym z badań, które przeprowadziłam, stwierdzono, że po pokazaniu zdjęć uśmiechniętych i nie uśmiechniętych twarzy, uczestnicy testu oceniali uśmiechnięte osoby jako szczęśliwsze, atrakcyjniejsze i inteligentniejsze. To już jest dość niesamowite, ale robi się "zadziwiające", kiedy dowiadujemy się, że w innym badaniu znaleziono osoby, które uśmiechają się wyżej oceniane za uczciwość, życzliwość i poczucie humoru.

Wreszcie, "kawałek oporu" polega na tym, że uśmiech może rzeczywiście poprawić samopoczucie; czytałem, że może pomóc uwolnić "szczęścia" chemikalia do naszego ciała, a nawet wywołać podobne wrażenie w tych wokół nas.  Tak, to może być zaraźliwe.

Ręce do góry, jeśli chcesz pracować w biurze pełnym szczęśliwych, pięknych, mądrych, uczciwych, miłych i zabawnych kolegów, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze z samym sobą?  Ale jest w tym jeden mankament: jeśli jesteś lepszym gościem, możesz być naturalnie nudny.

W innym eksperymencie poproszono uczestników o wyobrażenie sobie, że chcą dostać pracę na pół etatu, albo na stanowisku o niskim, albo wysokim statusie. Co dziwne, badacze stwierdzili, że ci, którzy chcieli tej ważnej pracy, uśmiechali się mniej.  Może dlatego, że uważali, że role o dużej mocy wymagają ponurej determinacji?

Bez względu na powód, myślę, że nauka uśmiechu polega również na traktowaniu siebie trochę mniej poważnie niż zwykle.   Możesz nosić ostry garnitur z wyściełanymi ramionami, ale nigdy nie jesteś w pełni ubrany bez uśmiechu.